FBI sadece Apple’a “sarmamış”

1 yıl önce
481 kez görüntülendi

FBI sadece Apple’a “sarmamış”

FBI‘la yaşadığı kullanıcı gizliliği anlaşmazlığında birçok teknoloji devi tarihi bir dayanışmayla Apple‘ın yanında olduğunu göstermişti. Söz konusu hadisenin FBI lehine sonuçlanmasının ardından, aslında veri talebi konusunda hükümetin Apple dışındaki başka firmalardan benzer yardımlar talep ettiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre FBI yetkilileri, hem Google hem de Apple’dan bu firmaların ürettiği akıllı telefonlara en az 63 defa erişim yardımı talebinde bulundu. Bu taleplerin yaklaşık yüzde 90’ı Apple’a, kalan yüzde 10’luk kısım ise Android işletim sistemiyle çalışan telefonlara özel erişim için Google’a yönelik. Apple ve FBI arasında yaşanan bu özel münasebet özellikle son iPhone erişimi talebinde iyici gözler önüne serilse de, Google’ın hükümetle nasıl bir iletişimde olduğu konusunda detaylı bilgiye sahip değiliz. Zira Apple dışında diğer firmaların bu gibi talepler ne sıklıkta maruz kaldıkları kamuoyunca bilinmiyor. Google yetkilileri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gerekli durumlarda yasal çerçeveler içinde dikkatli bir biçimde devletin taleplerini değerlendirdiklerini fakat daha önce Apple‘ın maruz kaldığı gibi “özel bir hack işlemi için yeni araçlar geliştirme” gibi bir talebin kendilerine gelmediğini belirtiyor. Yetkililer ayrıca böyle bir “emre” de güçlü bir biçimde karşı çıkacaklarını ekliyor. Cenk Atlı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık ;
Duyurular Sitemize Deneyimli Bay, Bayan Dj alimlarimiz vardir:) Sitemizin tasariminda yapilan cesitli yenilikler Merhaba!
Sitemize hosgeldiniz!
Dj Alimlari!Sitemize Deneyimli Bay,Bayan Dj alimlarimiz vardir, Irtibat icin Sohbet bolumden SuperX Nick li arkadasimiz ile gorusmeniz yeterlidir.

Gostermis oldugunuz ilgi ve Alakadan oturu
Tesekkurlerimizi Sunariz.!

X
Tekrar merhaba!

Sitemizde cesitli degisiklikler yapiyoruz.
X
Hosgeldiniz!

Sitemizde,sizlere hizmet edebilmek icin elimizden geleni yapiyoruz. Sitemizi mumkun oldugunca guncel tutuyoruz.

Begenmeniz dilegiyle...
X