İskenderun’da HDP’lilerin nevruz yürüyüşüne izin verilmedi

3 yıl önce
313 kez görüntülendi

İskenderun’da HDP’lilerin nevruz yürüyüşüne izin verilmedi

HDP Hatay İl ve İlçe örgütü İskenderun İlçesi Yıldırımtepe Mahallesi ’ndeki alanda izin verilmemesine karşın bir araya gelerek nevruz kutlaması yapmak istedi. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ’nün de aralarında bulunduğu grup, buradan  Buluttepe Mahallesi ’ndeki HDP ’nin temsilcilik binasına yürümek istedi.

Ancak  Emniyet yetkilileri, Kürkçü ile yanındakilere yürümelerine izin vermeyeceklerini bildirdi. Alınan güvenlik önlemine karşın yürümekte ısrar edince polis yetkilileri, İstanbul ’daki terör saldırısını hatırlatıp, “Biz sizin güvenliğinizi nasıl sağlayacağız. Bu patlamadan sonra vekil olarak halen yürümeyi nasıl zorlarsınız onu anlamıyorum. Sizin can güvenliğiniz açısından da bu yürüyüşe izin veremem” dedi.

Polis yetkilileri, ayrıca 100 kişilik grubu polis araçlarıyla gitmek istedikleri yere kadar da götürebileceklerini söyledi. Ancak bunu kabul etmeyen HDP ’liler kendi araçlarıyla temsilciliklerine gitti. Burada halay çekip nevruz kutlaması yaptı.

Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de burada yaptığı konuşmada,  “Bugün de ne yazık ki hepimiz aslında mutsuzuz. Çünkü onlarca yıldır, büyük yasakları, büyük kıyımları, büyük kırımları aşarak bir hak haline getirmiş olduğumuz nevruzun yıldönümünde, yani bu yıl nevruzda bize alanlar kapatıldı” dedi.

HDP ’liler konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.