Bu kafatası 7 bin 200 yıllık!

3 yıl önce
290 kez görüntülendi

Bu kafatası 7 bin 200 yıllık!

Niğde ’nin Bor İlçesi ’ne bağlı Bahçeli Beldesi ’ndeki Köşk Höyük ’te yürütülen kazı çalışmaları devam ederken 1985-87 yılları arasında 13 kil sıvalı kafatası bulunduğunu belirten Fazlı Açıkgöz, bunlardan 1 ’ini müzede sergilediklerini söyledi. Kafataslarının 7 bin 200 yıllık olduğunu ifade eden Açıkgöz, müzeye gelen ziyaretçilerden de büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

SADECE NİĞDE MÜZESİ ’NDE VAR

Dünyada kil sıvalı kafatasından 90 tane olduğunu ve 13 tanesinin de Türkiye ’de sadece Niğde ’de bulunduğunu ifa eden Açıkgöz, “Köşk höyükte yapılan kazılarda birçok eser gün yüzüne çıkarken en önemlisi kil sıvalı kafataslarıdır. Bu bulunan 13 adet kil sıvalı kafatasları ülkemiz ve arkeoloji açısından çok önemli bir buluntu. Bunlar daha önce İsrail ’de ve Ürdün ’de bulunmuş Anadolu ’da ise bu müzemizde bulunan kil sıvalı kafatasları gerçekten çok özel” diye konuştu.

’KİL İLE ETLENDİRME YAPMIŞLAR ’

Müze Müdür Fazlı Açıkgöz, kafataslarının kil ile sıvanmalarının önemli bir nedeni olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Köşk Höyük ’te 66 bireylik bir mezar gömüsü bulundu. Ama bunların geneli şehir içine evlerin tabanına gömülen çocuklar. Yetişkinler şehir dışında mezarlıklara gömülüyor. Ama biz Köşk Höyük ’te bulunan kafataslarının bedenleri yok. Sadece kafatasları var. İnsanlar bunları, ataerkil aileler olduklarında, ölüler çürüdükten sonra ölünün yakınları kafataslarını alıp getiriyorlar ve kil kullanarak etlendirme yöntemiyle sıvama yapıyorlar. Bunları etlendirme yöntemi dediğimiz şeylerle kil sıva ile sıvıyorlar yüzeylerini, burun, kulak ve göz deliklerine siyah bir taş koyuyorlar. Bu kafataslarını alın kısmına kadar kil ile sıvama yani etlendirme yapılmış vaziyette bulundu.”

Adanan ÇELEBİ/ DHA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.