Ayrıştırmadan ötekileştirmeden halkı memnun etmek için çabalıyoruz

2 yıl önce
351 kez görüntülendi

Ayrıştırmadan ötekileştirmeden halkı memnun etmek için çabalıyoruz

Röportaj: Mehmet Coşkundeniz

https://twitter.com/askdoktoru

Instagram: askdoktoruu

Göreve geldiğiniz zaman ‘Ben çiçeğe böceğe yatırım yapmam, kaynakları ve bütçeyi iyi kullanırım, borçlu bir belediye aldım, bu borcu kapatırım ’ demişsiniz. Denkleştirebildiniz mi bütçeyi?
 
Ben 2009 ’da belediyeyi 150 milyon liranın üzerinde borçla devraldım. 2009 bütçesi 143 milyon lira gerçekleşti. Yani maaş vermesen, temizlik yapmasan borç bir senelik geliri karşılamıyordu. Makine parkı sıfırdı. Bir kreş, bir tane çökmüş yüzme havuzu, birkaç kıytırık bina vardı. Bu belediye binası da Yenimahalle gibi bir ilçeye yakışmıyordu.
 
 
Biz yeniledik, tadilat hâlâ devam ediyor. Bunun yanında 200 bin metrekareye yakın kültür merkezleri, kreşler, yüzme havuzları, spor merkezleri yaptık. Alt yapıyı modern bir şekilde tamamladık. Bütün kiralık araçları attık ve 500 ’e yakın aracı Yenimahalle Belediyesi ’nin mülkiyetine kazandırdık. E-belediyecilik anlamında en uç noktaya kadar ulaştık.
 
Vatandaşı bekletmeyen modern bir belediyecilik anlayışını getirdik. Emlak vergisi dönemindeyiz, 8 banka ile sözleşme imzaladık ve 6 taksitle ödeme imkânı sağladık. Hem de faizsiz. Beş semt belediyesi kurduk. Vatandaş buralara kadar gelmesin diye. Bugüne kadar 160 ’a yakın yeni park yaptık. 1.5 milyon metrekare yeşil alana 7 yılda 1.6 milyon metrekare yeşil alan ekledik. Eskileri de revize ettik.
 
 
1000 LİRAYA YAKIN FAZLA MAAŞ
Başka neler yaptınız? 

Zihinsel engelliler ve omurilik felçlileri için yaşam merkezi yaptık, 3 tane yüzme havuzumuz ve spor kompleksimiz var. Batıkent bölgemiz otel konumundaydı, sosyal hayat yoktu buraya sosyal hayatı götürdük. Kültür merkezleri, AVM, sinemalar, kafeler yaptık. Şimdi çocuklar, gençler, yaşlılar Batıkent sokaklarında rahat ediyor. Donanımlı bir kültür merkezimiz yoktu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ’ni yaptık.
 
40 bin metrekare. 650 kişilik otoparkı var. O salon dolup taşıyor ve tüm vatandaşlar bundan çok memnun. Kaldırımsız sokağımız neredeyse yok. Asfaltı kendimiz döküyor, park, bahçelerimize kendimiz bakıyoruz. Tüm personelimiz sendikalı. Memurumuza 1000 liraya yakın artı maaş veriyoruz. Devletin verdiği maaşın haricinde. Asgari ücret 1300 TL ama benim, 2000 liranın altında maaş alan personelim yok.
 
Belediyede 1400 kişi çalışıyordu. Şu an 3400 istihdam sağladık. Kentsel dönüşümle vatandaşı üzmeden ev sabihi yaptık. Başka belediyenin 100 bin liraya sattığı evi biz 25 bin liraya verdik. 60 ay vadeyle kiradan daha az meblağ ile ödüyorlar. Her konuda vatandaşını düşünen, bilhassa ezilenlere, horlananlara sahip çıkan belediye olduk.
 
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sizin icraatlarınızı anlattığınız toplantıya gelip “Biz de Türkiye ’yi böyle yönetmeliyiz” diyerek sizi örnek gösterdi. Neden Kılıçdaroğlu Yenimahalle ’ye bu toplantıya geliyor da başka yerlere gitmiyor?

Ben kendisini çağırdım. Burası Beşiktaş değil, Kadıköy değil, Çankaya değil. Yani seçilmenin garanti olduğu bir ilçe değil. Ben söke söke alıyorum seçimi. Vatandaşı ikna ederek alıyorum. Ayırmadan, kayırmadan yapıyorum tüm bunları.

Camiye de sahip çıkıyorum cemevine de. Bu ülkede siyaset insanların değer yargılarıyla, insanların inançlarına, gelenek göreneklerine saygı duyarak yapılmalı. Her belediye gıda yardımı yapıyor, biz bunun ahlaki değerle nasıl yapılacağını Türkiye ’ye öğreten ilk belediyeyiz. Yardım göze soka soka yapılmaz. Maddi durumu iyi olmayan aileleri tespit ediyoruz. Yenikart ’ı çıkardık. 3500 aile kullanıyor.

Bu kartı kadınlara veriyoruz, içerisinde 260 TL var. İster makarna alsın, ister çocuğuna ayakkabı. Bu kart limitini de 350 TL ’ye çıkaracağız inşallah. Kimsenin onuru, gururu kırılmıyor. Biz pazarlarımızı da elden geçirdik, bildiğin AVM haline getirdik. 

SPORA YATIRIM 

Sokaklarda pazar kurulmuyor mu?

Sokak pazarlarını kaldırdık, kapalı pazar haline getirdik. Buraları sosyal AVM ’ye çeviriyoruz. Gençler, çocuklar, yaşlılar gönüllerince eğlenebiliyor. İkinci bahar lokalleri açtık. Herkes buraya geliyor, dinleniyor vaktini kaliteli geçirebiliyor. Çayını, çorbasını ücretsiz veriyoruz. Yenimahalle ’nin çehresi bizimle komple değişti. Spor konusuna da büyük önem veriyoruz.

İki tane FİFA standardında stadımız var. En temiz ilçe Yenimahalle. Çöp konteynırsız bir sokağımız yok. Yenimahalle ’de onkoloji hastanemiz var. Türkiye ’nin dört bir yanından insanlar geliyor. Hasta yakınları sokaklarda, arabalarda, çadırlarda kalıyordu. Parası yoktu. Biz Yenimahalle Misafirhanesi yaptık. 145 yataklı. Beş yıldızlı otel gibi. Her şey mevcut ve ücretsiz.

Buraya 15 oda daha yaptıracağız 350 kişi kalabilecek. İşte bu bir sosyal belediyecilik anlayışı. 400 öğrencinin kalacağı güzel bir yurt yaptık, beş yıldızlı otel gibi. Devletin yaptığı yurtlarla hiçbir ilgisi yok. Her türlü etkinliği yapabilecek tesisleri var bu yurdun. Konferans salonları, kütüphaneler bile var. 

Cenaze işlerinde neler yapıyorsunuz?

Günde 30 ’a yakın cenazemiz oluyor. Yenimahalleli bize geliyor. Aracını alıyor. Misafirlerini götürmek için araç tahsis ediliyor. Kefenini, her şeyini, lokumuna varana kadar hepsini teslim ediyoruz. Ve o aileye taziye ziyaretine gidiyoruz. Şimdi yeni bir şey daha yaptık. Bir araç donattık. Bu araç sayesinde vatandaş hiç belediyeye gelmeden bütün hizmetlerini halledecek.

Bu mobil hizmeti de bu aydan itibaren hizmete sokacağız. Cenaze çok uzak bir yere gidecekse de THY ile anlaştık, uçakla gönderiyoruz. Cenazenin ücretini biz ödüyoruz, vatandaş cenazesini istediği yere götürebiliyor. 

Sokak hayvanlarına kötü davrandığınıza dair iddialar var…

Bu konu Türkiye ’nin yarası. Ankara ’da da yol alamadık. Hayvanlar konusunda görev büyükşehirlerde. Onlar büyük barınaklar yapacaklar ve sokakta bulunan köpekler oraya bırakılacak. Eskiden bir barınağımız vardı. Şimdi modern bir barınak yaptık. Ameliyathanesi var, bakımı var…

Alıyoruz köpeği aşılıyoruz, kısırlaştırıyoruz, sokağa salıyoruz. Hastaysa, ayağı kırıksa, hastalıklıysa

kendi barınağımıza alıyoruz. İyileştiriyoruz, bakımını yapıyoruz talep eden olursa sahiplendiriyoruz. Barınaklarımızın alttan ısıtmalı sistemi var. Bana bir-iki dernek geldi ve sokak hayvanlarıyla ilgili bir şeyler almamı istedi. Ben almayınca da hakkımda böyle şeyler yazıldı. Hayvanlar konusunda en iyi çalışan belediyelerden biriyiz.

BEN ADAYLIK TALEP ETMEM

Memnuniyet ne durumda?

En son yaptırdığımız ankette “Beğeniyorum” diyenlerin oranı yüzde 90. 

Siz 2014 ’te Ankara Büyükşehir adaylığı bekliyordunuz. Ama bu olmadı. 2019 ’da Yenimahalle ’de kalır mısınız?

İlk önce hakkı teslim etmeliyiz. Genel başkanımız Büyükşehir ’i bana teklif etti. Hatta adayımız Mansur Yavaş ’a da ilk teklifi ben götürdüm. 1963 ’ten beri Yenimahalle ’deyim. Burayı çok seviyorum. Bana milletvekilliği teklif etselerdi kabul etmezdim. Daha projelerim var. Yenimahalle ’ye kapalı spor salonunun temelini atacağız.

Kadın hentbol takımımız Türkiye şampiyonu oldu. Kültür merkezlerine devam ediyoruz. Yenimahalle ’nin altyapı sorununu çözdük. 100 yıl boyunca kim gelirse gelsin hiçbir sorun yaşamayacak. Tabi 3 sene var 2019 ’a, o günkü şartlar ne olur bilemem. Ama ben aday olmam.

Partim görev verirse düşünürüm, sağlığıma bakarım, çoluk çocuğumun görüşünü alırım öyle karar veririm. Benim sevdam Yenimahalle sevdası. Yenimahalle halkına bir başka bakıyorum. Onlar da bana bir belediye başkanı gözüyle bakmıyor. Bir ağabey, baba gözüyle, kardeş gözüyle bakıyorlar.

BÜTÜN OKULLARA SAHİP ÇIKIYORUZ’

Eğitimle ilgili ne gibi yatırımlar var?

278 ilk ve ortaöğretim devlet okulu var. Bu 278 devlet okuluna sahip çıktım. Boya, badana, çatı, tuvaletler gibi eksiklerini giderdik. Fiziki şartları tamamen düzelttik. Ankara ’nın en temiz okulları bizde. Eğitim kalitesi düzelince sınavlarda alınan başarı oranı da yükseldi. Sporda da öğrenciler büyük başarılar elde ediyor. Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için, devletle, kaymakamlıkla ortak çalışma yürütüyoruz.

Parklarda mini futbol sahaları, koşu yolları, spor aletleri var. Bizde 350-400 park var. Bunların sadece 20 ’sinde spor aleti vardı. Şimdi 200 ’ünde var. Tiyatroları getiriyoruz, ücretsiz halka sunuyoruz. Yenimahalle ’yi sanatın merkezi haline getirdik. Biz, insanların akşam evlerine kapanmasını değil, sosyalleşmesini istiyoruz.

İKİ SEÇİMDE OYLARI YÜZDE 16 ARTIRDIK

2004 ’te CHP ’nin buradaki oyu yüzde 35 ’ti ve ikinci partiydi. 2009 ’da yüzde 41 oyla seçildiniz. 2014 ’te bunu 10 puan arttırdınız. Üstelik sosyal demokratların oy deposu olan Çayyolu bölgesi Çankaya ’ya bağlandığı halde. Bunu nasıl başardınız?

Belediye başkanlığı seçimlerinde Türkiye ’de bütün istatistikler yüzde 30 ile 35 oyun adayın kendisine verildiğini gösteriyor. Belediye başkanlığı seçiminde tanınırlılık ve iş yaparlılık önemli. Eğer bir belediye başkanı bir önceki seçildiği süreçte başarılı ise bu oy daha da artıyor. 2009 seçimlerinde CHP, AKP ’den 28 bin oy gerideydi.

Biz o 28 bin oy farkını kapattık. Büyük bir farkla da Yenimahalle ’yi aldık. Bu büyük bir sürpriz oldu herkese ama tabii çok çalıştık. 2009 ’dan 2014 ’e kadar daha farklı bir belediyecilik anlayışı ile hizmet ettik. Tabiri caizse bir ağabeylik yaptık ve kimseyi ötekileştirmedik, herkese kapımızı açık bıraktık. Ayrıca buraya kalıcı eserler kazandırdık.

Bunu da halk seçimlerde değerlendirdi. Seçim döneminde iki kez Cumhurbaşkanı, bir defa başbakan, her gün bakanlar geldi buraya ve ben yalnız kaldım. Çayyolu ’nun seçmenini de elimizden aldılar. Biz buna rağmen seçimi aldık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.